вторник, 16 октомври 2012 г.

Разпореждане с идеална част от СИО при ЕТ



Определение от 16.02.2009 г. на ОС - Добрич по ч. гр. д. № 127/2009 г., ТК
чл. 27, ал. 1, т. 2 ЗДДФЛ
чл. 4, б. "а" ПВ
Декларацията по чл. 27 от ЗДДФЛ представлява разпореждане с фингираната 1/2 идеална част от съпружеската имуществена общност -
собственост на съпруга нетърговец, по силата на което правата върху недвижимите имоти преминават от патримониума на съпрузите в този на търговското предприятие на съпруга търговец. Макар и не изчерпателно посочен в Правилника за вписванията, представения пред съдия по вписванията акт следва да бъде вписан в Служба по вписванията, тъй като по същността си представлява разпореждане с вещно право, свързано с промяна на собствеността на имота, предмет на декларацията.

Постъпила е жалба от нотариус С. Ж., вписана под № ххх в регистъра на Нотариалната камара, с район на действие РС гр. Г. Т. срещу отказ № 17/19.01.2009 г. на Служба по вписванията при Районен съд гр. Г. Т. да се впише представена пред съдия по вписванията декларация по чл. 27, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, с която съпругата на Т. П. М. ЕГН ххх, упражняващ дейност като едноличен търговец-ЕТ "Х.", със седалище гр. Г. Т. декларира съгласието си недвижимите имоти, описани в декларацията, представляващи съпружеска имуществена общност да бъдат включени в имуществото на търговеца, собственост на съпруга й.
В мотивите си съдия по вписванията е приел, че представеният пред него акт-декларация по чл. 27, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ не подлежи на вписване.
Окръжният съд, като се запозна с доказателствата по делото приема, че подадената жалба е допустима, подадена от нотариус, който има правен интерес от обжалването на постановения отказ.
Няма данни, кога отказът е съобщен на жалбоподателя, поради което жалбата се подава в срок.
По същество жалбата е основателна по следните съображения: Съгласно разпоредбата на чл. 4, б. "а" от Правилника за вписванията подлежат на вписване всички актове, с който се учредяват, прехвърлят изменят или прекратяват право на собственост върху недвижими имоти и вещни права върху такива имоти.

Настоящата декларация представлява разпореждане с фингираната 1/2 идеална част от съпружеската имуществена общност-собственост на съпруга нетърговец, по силата на което правата върху недвижимите имоти преминават от патримониума на съпрузите в този на търговското предприятие на съпруга търговец. Макар и не изчерпателно посочен в Правилника за вписванията, представения пред съдия по вписванията акт следва да бъде вписан в Служба по вписванията, тъй като по същността си представлява разпореждане с вещно право, свързано с промяна на собствеността на имота, предмет на декларацията.
С тези мотиви обжалваният отказ следва да бъде отменен, като се задължи съдия по вписванията при Районен съд гр. Г. Т. да извърши исканото вписване.
Водим от горното Окръжният съд,
ОПРЕДЕЛИ:
Отменя отказ от 19.01.2009 г. на Агенция по вписванията, Служба по вписванията при ГТРС, постановен от съдия по вписванията при Районен съд гр. Г. Т. да впише представената от Д. Д. М. ЕГН ххххх декларация по чл. 27, ал. 4 от ЗДДФЛ.
Задължава съдия по вписванията да впише представената декларация.
Определението не подлежи на обжалване.

Няма коментари:

Публикуване на коментар