НАРЕДБА за категоризиране на ски пистите
Приета с ПМС № 30 от 28.02.2005 г., обн., ДВ, бр. 22 от 15.03.2005 г., в сила от 15.03.2005 г., изм., бр. 51 от 21.06.2005 г., в сила от 21.06.2005 г., бр. 98 от 27.11.2007 г., бр. 93 от 24.11.2009 г., в сила от 24.11.2009 г.
Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С наредбата се уреждат:
1. категоризирането на ски пистите - туристически обекти по чл. 3, ал. 3, т. 6 от Закона за туризма; 2. минималните задължителни изисквания за обезопасеност, информационна обезпеченост, сложност на ски пистата и достъп до планинския участък и предоставяни туристически услуги на ски пистите.
(2) Минималните задължителни изисквания по ал. 1, т. 2 са определени в приложение № 1.
Чл. 2. (1) Ски писти, подлежащи на категоризиране по наредбата, са:
1. за алпийски ски и сноуборд;2. за ски бягане.
(2) Ски пистите могат да бъдат самостоятелни или организирани в ски зона с определени граници, която да обхваща ски писти с различна сложност и предназначение, трасета и въжени линии за превоз на хора.
(3) Ски пътищата и маршрутите, представляващи връзка между ски пистите и участъци за придвижване на туристите, следва да отговарят на минималните задължителни изисквания за обезопасеност и информационна обезпеченост, определени в наредбата.
Чл. 3. Определянето на категорията на ски пистите се извършва от министъра на икономиката, енергетиката и туризма по предложение на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти по чл. 9а, ал. 5 от Закона за туризма.
Чл. 4. Категорията на ски пистите се определя на базата на съответствие с минималните задължителни изисквания за:
1. обезопасеност;2. информационна обезпеченост;
3. сложност на ски пистата и достъп до планинския участък;
4. предоставяни туристически услуги.
Чл. 5. Туристически услуги се предлагат само в категоризирани ски писти или в ски писти с открита процедура за категоризиране.
Чл. 6. За категоризиране на ски писта може да кандидатства лице, което:
1. е търговец по смисъла на Търговския закон или е юридическо лице, което има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност;2. не е в производство по ликвидация или несъстоятелност.
Глава втора
ОПРЕДЕЛЯНЕ КАТЕГОРИЯТА НА СКИ ПИСТИТЕ. ВИДОВЕ КАТЕГОРИИ
Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Лицето, което ще предоставя туристически услуги на територията на ски писта и което е собственик на прилежащото към туристическия обект съоръжение или са му предоставени права за ползване върху прилежащото съоръжение, или упълномощено от него лице подава заявление до министъра на икономиката, енергетиката и туризма за категоризиране или за промяна на категорията на ски писта. Заявлението се подава по образец съгласно приложение № 2.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:1. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето - оригинал или копия от документи, удостоверяващи, че юридическото лице има право да извършва стопанска дейност по силата на друг закон или по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
2. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) удостоверение, че лицето не е в производство по ликвидация или несъстоятелност - оригинал или нотариално заверено копие;
3. копия от документа за собственост на съоръженията, прилежащи към туристическия обект, или съответно от договор за наем или от друг договор, от който е видно, че на лицето са му предоставени права за ползване на съоръженията;
4. документ, удостоверяващ въвеждането на прилежащите към туристическия обект съоръжения в експлоатация;
5. скица на ски пистата с посочено наименование на пистата в мащаб 1:5000;
6. обзорна карта с местонахождението на пистата;
7. решение по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) за одобряване на инвестиционното предложение или решение да не се извършва ОВОС, издадени в случаите и по реда на Закона за опазване на околната среда и/или с писмено съгласие по реда на Закона за защитените територии;
8. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) нотариално заверено пълномощно - оригинал, когато заявлението се подава от пълномощник;
9. документ за платена такса за категоризиране съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 8. (1) Заявлението по чл. 7, ал. 1 и приложените към него документи се разглеждат от Експертната комисия по категоризация на туристически обекти в 14-дневен срок от постъпването им.
(2) Експертната комисия по категоризация на туристически обекти открива процедурата за категоризиране на ски писта, когато констатира, че представените документи съответстват на изискванията на чл. 7, и издава на заявителя временно удостоверение за открита процедура за категоризиране на обекта, валидно за срок 3 месеца.(3) Временното удостоверение по ал. 2 се изпраща до заявителя с препоръчано писмо с обратна разписка на адреса по неговото седалище или на друг адрес, посочен от него, в 14-дневен срок от заседанието на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти.
(4) Във временното удостоверение по ал. 2 се вписват:
1. пореден номер;
2. наименование на ски пистата;
3. местонахождение на ски пистата;
4. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) собственик на прилежащите към ски пистата съоръжения - наименование, седалище, единен идентификационен код (ЕИК);
5. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) лице, на което са предоставени права за ползване върху прилежащите към ски пистата съоръжения - наименование, седалище, ЕИК;
6. срок на валидност;
7. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) номер и дата на заповедта на министъра на икономиката, енергетиката и туризма за откриване на процедурата;
8. подпис на министъра на икономиката, енергетиката и туризма или на оправомощено от него длъжностно лице и печат.
(5) Временното удостоверение по ал. 2 се поставя на информационно табло. Информационното табло има съдържание съгласно приложение № 1.
Чл. 9. (1) В случай че Експертната комисия по категоризация на туристически обекти констатира нередовности в представените документи по чл. 7, заявителят следва да ги отстрани в 14-дневен срок от уведомяването му за тях.
(2) Ако по независещи от него причини заявителят не може да отстрани нередовностите в срока по ал. 1, той може да направи писмено обосновано искане до председателя на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти за удължаване на срока. Искането трябва да бъде направено в рамките на 14-дневния срок по ал. 1.(3) Експертната комисия по категоризация на туристически обекти може да вземе решение за удължаване на срока по ал. 1 с не повече от 30 дни считано от датата на уведомяването на заявителя за решението. Решението се взема с обикновено мнозинство от присъстващите членове на комисията.
(4) Уведомяването на лицето, подало заявление за категоризиране за сроковете по ал. 1 и 3, се извършва с препоръчано писмо с обратна разписка. Уведомяването с препоръчано писмо се удостоверява чрез известие за получаването му.
(5) Ако уведомяването не бъде прието от заявителя на посочения от него адрес, то се счита за извършено с поставянето му на специално определено за целта място в непосредствена близост до мястото за подаване на заявления по наредбата.
(6) При отстраняване на нередовностите в сроковете по ал. 1 и 3 процедурата за категоризиране продължава по реда на чл. 8.
Чл. 10. (1) Експертната комисия по категоризация на туристически обекти с обикновено мнозинство от присъстващите членове взема решение за създаване на експертни работни групи за проверка на място за съответствието на ски пистата с минималните задължителни изисквания към ски пистата, определени в приложения № 1 и 3.
(2) В експертните работни групи по ал. 1 могат да бъдат включени и експерти, избрани чрез конкурс, които не са служители във ведомствата по чл. 9а, ал. 5 от Закона за туризма. Външните експерти работят по граждански договор.(3) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Конкурсът се обявява от министъра на икономиката, енергетиката и туризма чрез централния или местния печат. Обявлението за конкурса трябва да съдържа:
1. мястото и характера на работа и изискванията за длъжността;
2. начина за провеждане на конкурса;
3. необходимите документи, мястото и срока за подаването им.
(4) Експертните работни групи по ал. 1 се състоят от председател и членове, определени от Експертната комисия по категоризация на туристически обекти за всеки конкретен случай.
(5) Проверките на място се извършват от експертните работни групи по ал. 1 в състав най-малко от трима души. За проверките на място експертните работни групи съставят констативен протокол, който съдържа предложение за определяне или за отказ за определяне категорията на ски пистата.
(6) Освен предложението по ал. 5 констативният протокол съдържа:
1. имената на съставителя и длъжността му;
2. дата и място на извършената проверка;
3. правно основание за съставянето му;
4. описание на съответствията и несъответствията с изискванията за определяне на категория;
5. предписания и срок за отстраняване на констатираните несъответствия (ако има такива);
6. наименование и седалище на заявителя или на упълномощеното от него лице;
7. имената и точните адреси на свидетелите;
8. обяснения и/или възражения на проверяваното лице;
9. имената и подписите на всички проверяващи;
10. имената и подпис на заявителя или на упълномощеното от него лице, при отказ от негова страна - на един свидетел.
(7) При констатиране на несъответствия с изискванията, за които се допускат предписания, определени в приложение № 1, експертните работни групи дават задължителни предписания за отстраняването им, като срокът за тяхното изпълнение не може да надвишава 30 дни.
(8) При констатиране на несъответствия с изискванията, за които не се допускат предписания, експертните работни групи предлагат отказ за определяне на категория.
(9) Обясненията и/или възраженията на заявителя по констативния протокол по ал. 5 се отразяват при подписването му на място или се представят писмено на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти в 3-дневен срок от извършване на проверката.
(10) Председателите на експертните работни групи в 14-дневен срок от извършване на проверката на място въз основа на констативния протокол изготвят доклад до Експертната комисия по категоризация на туристически обекти, който съдържа предложение за определяне или за отказ за определяне категория на ски пистата.
Чл. 11. Ски пистите се категоризират в следните категории:
1. зелена - за начинаещи;2. синя - лека писта;
3. червена:
а) средна писта;
б) трудна (черна) писта.
Чл. 12. Определянето на категорията на ски писта се извършва в срок 3 месеца от датата на откриване на процедурата за категоризиране със заповед на министъра на икономиката, енергетиката и туризма.
Чл. 13. (1) Определянето на категорията на ски писта се извършва при наличие на съответствие с минималните задължителни изисквания по чл. 4.
(2) При определяне на категорията и при осъществяване на последващ контрол за съответствие с определена вече категория на ски писта освен зимната експлоатация на туристическия обект се взема предвид и лятната му експлоатация (от 1 май до 30 ноември).(3) За съответствие с минималните задължителни изисквания за обезопасеност лятната експлоатация на ски пистите задължително включва следните дейности, свързани с рекултивация на терена: затревяване, изграждане на отводнителни канали, противоерозионни мерки, както и редовно отстраняване на камъни, скални парчета, дънери, дупки, ръбове, вълнообразни места и други неравности, причинени от порои и ерозия.
(4) Минималните задължителни изисквания за обезопасеност и информационна обезпеченост на ски пистите задължително включват и поставянето на видно място в обекта, както и в средствата за подслон и местата за настаняване, разположени в непосредствена близост до съответната писта, на задължителни правила за безопасно поведение на туристите скиори, определени в приложение № 3.
(5) Лицето, което ще предоставя туристически услуги в туристическия обект и което е собственик на прилежащите към туристическия обект съоръжения или са му предоставени права за ползване върху прилежащите към ски пистата съоръжения, е длъжно да информира туристите за съдържанието на правилата за безопасно поведение по ал. 4 на туристите скиори и да следи за спазването им.
(6) Минималните задължителни изисквания за обезопасеност и информационна обезпеченост на ски пистите задължително включват предотвратяване ползването на ски пистите едновременно за ски, шейни и пешеходци и др., както и за излитане и кацане на делтапланеристи и парапланеристи в необособени за целта места.
(7) Ограниченията по ал. 6 се отнасят и за движението на превозни средства по пистите през времето, когато те са отворени, с изключение на превозните средства за поддържане на пистата и спасителни акции, при наличие на необходимата сигнализация.
(8) Лицето, което ще предоставя туристически услуги в туристическия обект, изпълнява задължението си по ал. 6, като осигурява наличието на служба за сигурност и поддръжка на територията на пистата.
(9) Лицето, което ще предоставя туристически услуги в туристическия обект и което е собственик на прилежащите към ски пистата съоръжения или са му предоставени права за ползване върху прилежащите към туристическия обект съоръжения, е длъжно да не допуска предлагане на туристически услуги на територията на пистата от лица, които не притежават професионална квалификация и опит по чл. 24, ал. 2 от Закона за туризма.
(10) За определяне на съответната категория е задължително предлагането само на туристическите услуги, за които това е изрично предвидено.
Чл. 14. Категорията на ски пистите е безсрочна.
Чл. 15. (1) На категоризираните ски писти се издава категорийна символика в 14-дневен срок от датата на заповедта по чл. 12. Категорийната символика включва удостоверение и табела, които се поставят на информационното табло по чл. 8, ал. 5, разположено на подходите към пистата.
(2) Удостоверението и табелата по ал. 1 се издават по образец, утвърден от министъра на икономиката, енергетиката и туризма.(3) В удостоверението по ал. 1 се вписват:
1. номер на удостоверението;
2. вид на обекта;
3. наименование на ски пистата;
4. дължина на ски пистата;
5. категория на ски пистата;
6. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) собственик на прилежащите към ски пистата съоръжения - наименование, седалище, ЕИК;
7. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) лице, на което са му предоставени права за ползване върху прилежащите към ски пистата съоръжения, ако е налице такова - наименование, седалище, ЕИК;
8. номер и дата на заповедта на министъра на икономиката, енергетиката и туризма за определяне на категория;
9. подпис на министъра на икономиката, енергетиката и туризма или на оправомощено от него лице и печат.
(4) Табелата по ал. 1 съдържа информация за:
1. вида и наименованието на туристическия обект - на български и на английски език;
2. определената категория на туристическия обект.
(5) Надписите върху табелата за вида, наименованието и категорията на ски пистата следва да съответстват на посочените в удостоверението по ал. 1 данни и да не въвеждат в заблуждение туриста.
(6) При получаване на категорийната символика по ал. 1 лицето по чл. 7, ал. 1 заплаща такса съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 16. (1) Дубликат на удостоверение за категория на ски писта се издава при загубване или унищожаване на първоначално издаденото удостоверение по заявление на собственика или на лицето, на което са му предоставени права за ползване върху прилежащите към туристическия обект съоръжения, с приложена декларация за обстоятелствата, при които удостоверението е загубено или унищожено. За издаване на дубликат се заплаща такса съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
(2) Издаването на дубликат се отразява от министъра на икономиката, енергетиката и туризма в Националния туристически регистър.Чл. 17. При захабяване на табелата по чл. 15, ал. 1 лицето по чл. 7, ал. 1 може да заяви изработката на нова табела, като заплати такса съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 18. (1) Министърът на икономиката, енергетиката и туризма по предложение на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти издава заповед за отказ за определяне на категория, когато:
1. не се отстранят нередовностите по заявлението и приложените към него документи в сроковете по чл. 9, ал. 1 и 3; 2. не са изпълнени минималните задължителни изисквания за съответната категория ски писта, посочени в приложения № 1 и 3.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Заповедта на министъра на икономиката, енергетиката и туризма за отказ за определяне на категория може да бъде обжалвана по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(3) Уведомяването на лицето, подало заявление за категоризиране, за заповедта по ал. 1 се извършва съгласно чл. 9, ал. 4 и 5.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Ски писта, по отношение на която има влязла в сила заповед за отказ за определяне на категория, се обозначава от лицето, което предоставя туристически услуги на територията на ски пистата и което е собственик на прилежащото към туристическия обект съоръжение или са му предоставени права за ползване върху прилежащото съоръжение, по подходящ начин, информиращ туриста, че обектът не отговаря на изискванията на наредбата.
Глава трета
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА КАТЕГОРИЯТА
Чл. 19. (1) Категорията на ски пистите се прекратява:
1. по искане на лицето, което е собственик на прилежащите към туристическия обект съоръжения или на което са предоставени права за ползване върху прилежащите към ски пистата съоръжения;2. при обявяване в ликвидация или несъстоятелност на лицето по т. 1;
3. при системни нарушения на минималните задължителни изисквания за съответната категория.
(2) Категорията на ски пистите се прекратява със заповед на министъра на икономиката, енергетиката и туризма.
(3) Уведомяването на лицето, което е собственик на прилежащите към туристическия обект съоръжения или на което са предоставени права за ползване върху прилежащите към ски пистата съоръжения, за заповедта по ал. 2 се извършва съгласно чл. 8, ал. 4 и 5.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) В случаите по ал. 1, т. 3 министърът на икономиката, енергетиката и туризма прекратява категорията на ски пистата по предложение на председателя на Комисията за защита на потребителите в резултат на осъществените му контролни правомощия по чл. 64б, ал. 2, т. 7 от Закона за туризма.
(5) След прекратяване категорията на ски пистата нова категория се определя по реда на чл. 7.
(6) При прекратяване категорията на ски пистата министърът на икономиката, енергетиката и туризма предприема съответни действия за публично оповестяване на прекратяването чрез средствата за масовото осведомяване.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Ски писта, по отношение на която има влязла в сила заповед за прекратяване на категория, се обозначава от лицето, което предоставя туристически услуги на територията на ски пистата и което е собственик на прилежащото към туристическия обект съоръжение или са му предоставени права за ползване върху прилежащото съоръжение, по подходящ начин, информиращ туриста, че обектът не отговаря на изискванията на наредбата.
(8) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) Заповедта по ал. 2 подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Глава четвърта
ВПИСВАНЕ НА КАТЕГОРИЗИРАНИТЕ СКИ ПИСТИ В НАЦИОНАЛНИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ
РЕГИСТЪР. ТАКСИ ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ
Чл. 20. (1) Категоризираните ски писти се вписват в Националния туристически регистър по чл. 58 от Закона за туризма.
(2) Вписванията в регистъра се правят от министъра на икономиката, енергетиката и туризма или от оправомощено от него длъжностно лице служебно или след постъпило заявление за отразяване на промени във вписаните обстоятелства.(3) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2005 г., бр. 93 от 2009 г., в сила от 24.11.2009 г.)Лицата, по отношение на които е настъпила промяна в обстоятелствата, вписани в регистъра по ал. 1, са длъжни да заявят писмено в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма промяната в едномесечен срок от настъпването й.
(4) Към заявлението по ал. 3 се прилага копие от документ, удостоверяващ промяната, и документ за платена такса съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
Чл. 21. (1) При промяна на лицето по чл. 7, ал. 1 лицето, придобило собствеността или правото на ползване, подава заявление до министъра на икономиката, енергетиката и туризма за отразяване на променените обстоятелства в Националния туристически регистър по реда на чл. 20, ал. 3.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:1. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2007 г.) актуално удостоверение за вписване в търговския регистър на лицето - оригинал или копия от документи, удостоверяващи, че юридическото лице има право да извършва стопанска дейност по силата на друг закон или по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
2. удостоверение, че лицето не в производство по ликвидация или несъстоятелност - оригинал или заверен препис;
3. копие от акта за собственост, съответно от документа, предоставящ право за ползване върху прилежащите към ски пистата съоръжения;
4. документ за платена такса за вписване на настъпили промени в обстоятелствата съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
(3) В случай на промяна на собственика на прилежащите към категоризираната ски писта съоръжения, при която няма промяна на лицето, което предоставя туристически услуги, лицето, придобило собствеността, подава заявлението по ал. 1. Към заявлението се прилага актът за собственост и документ за платена такса за вписване на настъпили промени в обстоятелствата съгласно тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
(4) В случаите по ал. 1 и 3 и чл. 20, ал. 3 определената категория на ски пистата се запазва и се издава ново удостоверение в 14-дневен срок от предоставяне съответно на документите по ал. 2 и 3 и по чл. 20, ал. 4, отразяващи променените обстоятелства.
(5) Удостоверението по ал. 4 се предоставя след връщане на първоначално издаденото удостоверение.
Чл. 22. За категоризирането на ски писти се заплаща такса в размер, определен в тарифата по чл. 55, ал. 4 от Закона за туризма.
Няма коментари:
Публикуване на коментар